Zespół Szkół Ogólnokształcących im. J.Słowackiego STO w Krakowie

Język francuski

Zespół nauczycieli języka francuskiego
Krystyna Nita /klasy 5, 6 SP/
Aneta Olszak /klasy 7,8 SP oraz I-IV LO /
Mirosława Ćwierzyk /klasy 7,8 SP I-IV LO /

Szkoła zapewnia naukę języka francuskiego jako drugiego języka obcego w wymiarze trzech godzin tygodniowo w klasach 5 i 6 Szkoły Podstawowej oraz czterech godzin tygodniowo w klasach 7 i 8 Szkoły Podstawowej oraz Liceum.

Oferujemy:

  • podział na grupy na podstawie poziomu zaawansowania,
  • małą liczebność grup,
  • jedną godzinę tygodniowo przeznaczoną na przygotowanie do egzaminu DELF dla każdej grupy,
  • testy diagnostyczne w formie egzaminu DELF,
  • zajęcia wyrównawcze i koła zainteresowań na wszystkich poziomach,
  • przygotowanie do konkursów na wszystkich poziomach, egzaminów DELF i maturalnego na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Nasi uczniowie otrzymują na egzaminach powyżej 90 % punktów.
  • udział w imprezach językowych organizowanych przez Instytut Francuski w Krakowie.

Nasi uczniowie doskonalą wszystkie umiejętności językowe: rozumienie, mówienie, pisanie, czytanie. Dbamy o to, aby otrzymywali jasną informację zwrotną o swoich postępach. Ważna jest dla nas komunikacja, ale także poprawność językowa.

Współpracujemy z Instytutem Francuskim w Krakowie, księgarnią wydawnictw francuskojęzycznych Edukator, uczelniami Krakowa i szkołami we Francji.

Francuski, to nie tylko język Moliera, sztuki i miłości. Jest to język międzynarodowy w świecie kuchni, mody, teatru, kina, malarstwa, literatury, tańca i architektury.

Francuskim posługuje się ponad 200 milionów ludzi na świecie. To jedyny poza angielskim język, używany na pięciu kontynentach. Jest językiem urzędowym w 29 krajach na świecie.

Jest to język biznesu i kariery, szeroko rozpowszechniony zarówno w krajach najbogatszych – we Francji, Kanadzie, Szwajcarii, Luksemburgu i Belgii – ale również w krajach afrykańskich. Francja zajmuje piąte miejsce na świecie pod względem handlu międzynarodowego i drugie pod względem zagranicznych inwestycji. Chcesz pracować w międzynarodowej firmie? Szukasz rynków dla własnego biznesu? – znajomość francuskiego może być dużym plusem. W Polsce, we wszystkich firmach outsourcingowych, francuski jest językiem najbardziej pożądanym, zaraz po języku angielskim.

Francja jest jednym z krajów najczęściej odwiedzanym przez turystów. Uwagę przyciąga nie tylko Paryż, ale także Lazurowe Wybrzeże, Alpy i dzikie wybrzeża Bretanii.

Język francuski otwiera także drzwi do Uniwersytetów, które cieszą się największa renomą na całym świecie. Jeżeli uważasz, że Sorbona to za wysokie progi, masz jeszcze do dyspozycji ponad 3000 państwowych i prywatnych uczelni wyższych. Poziom nauczania we Francji od lat utrzymuje się na wysokim poziomie, a koszty studiów i utrzymania stosunkowo niskie.

To jeden z oficjalnych języków wielu światowych organizacji – UE, ONZ, Międzynarodowego Trybunału Karnego, Komitetu Olimpijskiego, NATO, UNESCO, Czerwonego Krzyża. Siedziby międzynarodowych organizacji znajdują się w miastach francuskojęzycznych: Strasbourgu, Brukseli, Luksemburgu.

Po języku angielskim i niemieckim jest językiem Internetu. Śledząc media, mamy możliwość wyrobienia sobie krytycznego poglądu na otaczającą nas rzeczywistość.

Wbrew opiniom, zwłaszcza osób, które nigdy się go nie uczyły, jest to język łatwy do przyswojenia i bardzo logiczny. Wydaje się być językiem dość “elitarnym”. Jednak jest tak piękny, że nauka francuskiego to czysta przyjemność.

Znajomość języka francuskiego ułatwia nie tylko naukę języków romańskich, ale także języka angielskiego, którego 30% słownictwa jest zapożyczone z języka francuskiego. W innych językach (w tym w polskim) również istnieje wiele galicyzmów, czyli zapożyczeń z języka francuskiego: perfumy, parkiet, żyrandol, pistolet, bukiet, gofry… Wiele francuskich słówek już całkiem dobrze znamy!

Rozumiejąc język, lepiej rozumiemy sztukę, ale też… Czytanie Prousta czy Baudelaire’a w
oryginale to wyjątkowe doznanie, podobnie jak słuchanie piosenki i oglądanie filmu. Urok
“Amelii” czy komizm de Funesa lepiej docenimy w oryginale!

Francuska kuchnia to jedna z najlepszych kuchni świata.

Znajomość francuskiego daje te same korzyści, co każdego innego języka: poszerza horyzonty,
otwiera przed nami świat, pozwala poznać nowych ludzi i otwiera na inną kulturę, rozwija pamięć i utrzymuje mózg w dobrej formie. W obecnych czasach sam angielski czy niemiecki nie wystarcza. Każdego języka warto się uczyć, a francuskiego w szczególności!