Zespół Szkół Ogólnokształcących im. J.Słowackiego STO w Krakowie

Wykład ekspercki pani Agaty Kuziak dla LO

Mieliśmy ogromną przyjemność gościć Panią Agatę Kuziak, doktorantkę w Katedrze Mikrobiologii na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum.

Pani Agata prowadziła wykład ekspercki dla klasy 2b oraz 3b LO, grupy rozszerzone z zakresu bakterii i grzybów pod tytułem „Wprowadzenie do mikrobiologii”.

W trakcie półtoragodzinnego wykładu poznawaliśmy królestwa bakterii i grzybów, ich funkcje życiowe, przystosowanie do środowiska oraz zagrożenia dla zdrowia i znaczenie dla człowieka. Mieliśmy okazję zobaczyć wyhodowane na specjalistycznych pożywkach mikroorganizmy oraz dokonać obserwacji mikroskopowych przygotowanych preparatów. Zobaczyliśmy hodowlę bakterii Escherichia coli, Salmonelli czy gronkowców, a z grzybów różnego rodzaju pleśnie oraz drożdżaki. Zapoznaliśmy się także z metodą barwienia Gramma.

Wszystkie obserwacje prowadziliśmy w bezpiecznych warunkach.

Pani Agnieszka Kuziak jest również artystką i tworzy bardzo ciekawe obrazy za pomocą różnych technik wykorzystujących mikroorganizmy oraz promieniowanie UV. Jest to zupełnie niespotykane połączenie biologii i sztuki.

Bardzo serdecznie dziękujemy za wykład i z niecierpliwością czekamy na kolejny.

Zapraszamy do galerii.