Szanowni Państwo

W trakcie poniedziałkowego posiedzenia zarządu STO SKT 64 powrócimy do dyskusji na temat zasadności noszenia maseczek w szkole także w trakcie lekcji ze względów bezpieczeństwa. W związku z dyskusją oraz opiniami wielu rodziców przesyłanych do szkoły w tej sprawie pozwolę sobie na zacytowanie przesłanego ostatnio listu Pani doktor Joanny Zorskiej.

Iwo Wroński

 

List Pani doktor Joanna Zorskiej do społeczności STO SKT 64.

 

Szanowni Państwo,

Patrząc na narastającą liczbę zakażeń w Małopolsce i całym kraju , należałoby uczniom [greater] 13 r.ż i dorosłym nakazać stałe przebywanie w maseczkach w pomieszczeniach zamkniętych, jeśli chcemy jako społeczność przetrwać najbliższe tygodnie  w trybie nauki stacjonarnej. Ilość kontaktów jakie każde z nas ma każdego dnia , przy lawinowo narastającej liczbie zakażeń w regionie , jest dużym zagrożeniem transmisji wirusa w szkole. Ostatnie badania pokazują że główną rolę w zakażeniu odgrywa aerozol , który w pomieszczeniach pozostaje nawet 6-8 godzin, a jedyną skuteczną ochroną jest maseczka. Z obserwacji i doświadczenia mojego wynika że jako profilaktyka wystarczająca jest maseczka "chirurgiczna". Maseczki takie są dostępne w sklepach np. Rossman lub Auchan i można je nosić kilka godzin.

Teraz krótkie wyjaśnienie dlaczego dzieci powyżej 13 r.ż.; dzieci te mają na tyle dużą objętość płuc że za każdym razem wydychają około 400-500ml aerozolu, do wspólnej przestrzeni. Małe(niskie) dzieciaczki produkują dużo mniej ok 150-200ml aerozolu. Jest to zbieżne z tym co zaleca WHO, że  dzieci [greater] 13rż powinny zasłaniać twarz i nos w celu szeroko pojętej profilaktyki zakażenia.

W szpitalu w którym pracuję mamy doświadczenie 6 miesięcy w profilaktyce transmisji wirusa między pracownikami, i mogę powiedzieć że w przypadku kiedy pracownik  otrzymywał wynik COVID(+), a cały zespól nosił maseczki chirurgiczne dotychczas nie doszło do transmisji na innych pracowników, mimo że personel przebywa ze sobą 12 lub 24h w pomieszczeniach zamkniętych. 

Pozostawiam Państwu pod rozwagę te informację,

Joanna Zorska