STO
PRZ
SP
Gimnazjum
Liceum
O szkoleGalerieMultimediaGlosatorRekordyLinkiPracaKontaktArchiwumStrefa
KrakusekKrakuse-Akademia przyszłościINTERBLOKSzkoła DebatyKonkurs: 90 rocznica odzyskania niepodległości
30 listopada - 2 grudnia 2012

Relacja Pana Dyrektora
z Konferencji Programowej
STO Link
Link
W dniach 30 listopada - 2 grudnia odbyła się w Warszawie Konferencja Programowa Społecznego Towarzystwa Oświatowego połączona z uroczystymi obchodami jubileuszu 25-lecia STO. W tym wydarzeniu uczestniczyła liczna reprezentacja naszego środowiska SKT nr 64.
W Sali kolumnowej Sejmu odbyła się debata absolwentów szkół STO na temat osiągnięć szkół STO w dobie zmieniających się rynków pracy, globalizacji i wyzwań dzisiejszego świata. Z dumą słuchałem jak absolwenci różnych środowisk w Polsce opowiadali o własnych wspomnieniach, uzyskanych kompetencjach i dalszej drodze życia. Wśród absolwentów byli: jeden profesor, kilku doktorów różnych specjalizacji, dziennikarze, przedsiębiorcy, lekarze, przedstawiciele samorządów lokalnych, adwokaci. Wszystkich łączyło zaangażowanie w ideę budowy społeczeństwa obywatelskiego w naszym kraju. Absolwenci zwrócili uwagę na skuteczność naszych szkół w kształtowaniu tzw. kompetencji miękkich, miedzy innymi: komunikacji, autoprezentacji, twórczego myślenia, umiejętności zadawania pytań, współpracy, umiejętności przyjmowania krytyki. Podniesiono wartość nauczania realizacji projektów oraz wysokich kompetencji językowych szkół STO, ale za najważniejsze uznano fundamentalne wartości, które absolwenci uważają za absolutnie potrzebne w dzisiejszym świecie, mimo iż dorosłe życie pokazało im, że nie zawsze napotykają ludzi kierujących się tymi wartościami w swoich działaniach. W debacie absolwentów reprezentowali nasze środowisko: dr Paweł Capik - pracownik naukowy Uniwersytetu w Glasgow zajmujący się problemami światowej globalizacji, Filip Walkowicz - Kierownik działu inżynierów IT w firmie Akamai Technologies, światowego lidera branży Internetowej, Krzysztof Bar - absolwent Uniwersytetu Oksfordzkiego, oraz zeszłoroczni absolwenci, laureaci szkoły debaty, a obecnie studenci: Maciej Sawłowicz i Michał Osuch. Debacie jako wyróżnieni przysłuchiwali się uczniowie naszego liceum: Zuzanna Słoczyńska, Agata Sochańska i Karol Hudyka wraz z Panem Profesorem Zdzisławem Bednarkiem. W debacie uczestniczyła Pani Minister Edukacji Krystyna Szumilas, Przewodnicząca Komisji Edukacji Sejmu RP Urszula Augustyn, Poseł Wiesław Suchowiejko oraz Zarząd Główny STO z Panią Prezes Anną Okońska Walkowicz. Materiał z debaty zostanie Państwu udostępniony po zmontowaniu filmu przez Zarząd Główny STO w Warszawie.
Na zamku w Warszawie odbyła się gala wręczenia odznaczeń zasłużonym działaczom stowarzyszenia. W imieniu prezydenta RP odznaczenia wręczał legendarny działacz opozycji solidarnościowej Henryk Wujec. Były prezes STO Pan Wojciech Starzyński w swojej wypowiedzi podkreślił znaczenie STO w złamaniu monopolu państwa w zakresie edukacji w roku 1987. Pierwsze szkoły STO powstały w Polsce w roku 1989 a dziś jest ich ponad 160, w tym roku do STO przyłączyły się kolejne 4 środowiska.
Na konferencji oraz gali reprezentowali nas Pan Prezes Paweł Łukasik, Pani Jolanta Budzowska - członek zarządu, Pani v-ce dyrektor Jolanta Dąbek. Osobiście także miałem zaszczyt uczestniczyć w tym doniosłym wydarzeniu. Ponadto z władz STO wywodzących się z SKT nr 64 była obecna Pani dr Anna Okońska Walkowicz oraz Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej STO Pani Barbara Pawlik, mama absolwentów naszej szkoły.
Na konferencji omówiono wyzwania stojące przed STO takie jak: inspirowanie środowiska edukacyjnego w Polsce, pilnowanie władz oświatowych w zakresie egzaminów zewnętrznych aby nie zaprzepaścić osiągnieć lat ubiegłych, otwarcie szkół STO na elity intelektualne kraju wywodzące się z biednych rodzin, utrzymywanie wysokich wymagań etycznych i wychowawczych wobec naszych uczniów. Niesłychane wrażenie na słuchaczach zrobił Profesor Andrzej Blikle omawiając system zarządzania przez współpracę także w kontekście rodzicielstwa oraz organizacji szkoły.
Konferencja udowodniła że idea społeczeństwa obywatelskiego jest nadal żywa, że niezmiennie ogromną wagę w naszym kraju odgrywa kształtowanie wychowania młodzieży w myśl słów Kanclerza Jana Zamojskiego: "Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie".

Iwo Wroński