STO
PRZ
SP
Gimnazjum
Liceum
O szkoleGalerieMultimediaGlosatorRekordyLinkiPracaKontaktArchiwumStrefa
KrakusekKrakuse-Akademia przyszłościINTERBLOKSzkoła DebatyKonkurs: 90 rocznica odzyskania niepodległości
wrzesień 2012

STO zbiera podpisy pod projektem zmian ustawy o dochodach JST Link
Link
W poczuciu odpowiedzialności za jakość oświaty i rozwój Polski STO włączyło się w akcje zbierania podpisów pod projektem zmiany ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

NA CZYM POLEGA PROBLEM?

Samorządy biją na alarm, ponieważ decyzje władz centralnych zaburzyły równowagę finansową gmin, powiatów i województw - tym samym państwa. Co najmniej 8 mld złotych! rocznie tracą polskie gminy w skutek nieprzemyślanych zmian ustawowych. Kwota ta dotyczy jedynie tych zmian, których konsekwencje finansowe zostały oszacowane przez instytucje rządowe. W rzeczywistości są one jeszcze większe.
W latach 2005 - 2011 władze centralne wprowadziły liczne zmiany ustawowe, które spowodowały zmniejszenie dochodów własnych jednostek samorządu terytorialnego. Jednocześnie przekazały im nowe zadania albo rozszerzyły zakres dotychczas realizowanych zadań bez odpowiedniego zabezpieczenia ich finansowania. Spowodowało to zachwianie równowagi finansowej samorządów. I ten proces się pogłębia, a jego skutki rząd pozostawił samorządom i społecznościom lokalnym w całej Polsce.

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie http://stawka8mld.pl (dostępna po klinknięciu na link).

Poniżej formularz do zbierania podpisów, który można przekazywać do siedziby stowarzyszenia w Krakowie, ul. Stradomska 10.

Formularz.pdf